top of page
  • Finnish Energy Hub

Бліц-інтерв'ю з Ярославом Мудрим, ЕРУ

Які сьогодні основні проблеми на українському енергетичному ринку, як їх вирішити і яке майбутнє енергосистеми?

Ярослав Мудрий, керуючий партнер

Групи компаній «Енергетичні ресурси України» (ЕРУ)


1. Які основні проблеми ви зараз бачите на українському енергоринку?


Я.М. На мій погляд, існують дві ключові проблеми. По-перше, це велика частка потужностей, які сконцентровані у декількох генеруючих компаній. Враховуючи, що український ринок електроенергії короткостроковий, через те що більшість споживачів прив’язані по ціні до ціни Ринку на добу наперед (РДН) і не фіксують ціни наперед, це призводить до стимулювання росту цін на РДН з боку генерації.


Друга проблема – це профіцит електроенергії. Вона склалася через зниження споживання з боку українських підприємств та історичну спадщину у вигляді великої кількості генеруючих потужностей з високою часткою базового навантаження. Паралельно, введення генерації з відновлюваних джерел збільшує профіцит в енергосистемі та розбалансовує її в наслідок низької прогнозованості виробництва.


2. Який, на вашу думку, найкращий спосіб вирішення (і чому)?


Вважаю, що логічним рішенням буде введення високоманеврених малих потужностей. Це дало б змогу ефективніше та швидше реагувати на потреби ринку, різних секторів та кінцевих споживачів.


Через профіцит електроенергії вже ввели заборону імпорту з країн СНД, я вважаю доцільним бути послідовними в цьому питанні та сприяти збільшенню експортного потенціалу. Надлишки електроенергії повинні бути експортовані, це може суттєво поліпшити ситуацію та відкрити перспективи розвитку ринку, але через збільшення тарифу на передачу експорт наразі став непривабливим.


3. Якою буде українська енергосистема через 10 (чи 30) років?

Сподіваємось на виконання попередніх планів в частині синхронізації з енергосистемою Європи, це збільшить конкуренцію на ринку, позитивно вплине на ціну для кінцевого споживача через збільшення волатильності цін. Також це дасть змогу гравцям користуватися такими ринковими інструментами як довгострокові контракти за фіксованими цінами, що необхідно для ринкового ціноутворення.


Ми очікуємо на повне заміщення вугільної генерації як неперспективної, більш енергоефективно розподіленою, яка знизить навантаження на енергосистему, зменшить втрати, та дозволить оперативно балансувати систему.


В балансуванні також братимуть участь накопичувачі енергії. Розвитку розподіленої генерації сприяє зростання тарифів на розподіл та передачу, які займають значну частку вартості в ціні, особливо для споживачів 2-го класу приєднання.


Також я вважаю, що розвиток водню як енергоресурсу вплине на газову галузь та на електроенергетику в якості конкурентного палива і майбутньої необхідності в енергетичних ресурсах для його виробництва.

736 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page