top of page
  • Finnish Energy Hub

Чи буде в майбутньому безкоштовна електроенергія?

«Ми отримали чіткий сигнал, що епоха великих централізованих станцій базового навантаження завершилась, а джерелами енергії у майбутньому будуть ВДЕ, батареї і гнучкі потужності», – Бйорн Ульбро, Wärtsilä Energy Business


Автор: Мет МакГрас, кореспондент з теми довкілля

09 червня, 2020


Пандемія COVID-19 призвела до зниження викидів вуглекислого газу (СО2), коли використання викопного палива впало, і загалом – до грандіозних змін у тому, яким чином ми генеруємо і споживаємо енергію. Але чи перетворяться ці зміни на постійне явище? Багато хто з експертів переконані, що зараз саме час затвердити зміни у виробництві енергії і транспортній системі на користь екологічно сталих способів.


Одне з основних питань, з якими потрібно визначитися на майбутнє, стосується вартості електроенергії і балансування енергосистеми.

В умовах коронакризи ми на якийсь момент зазирнули у майбутнє і побачили, як працюватимуть енергосистеми через декілька років. Зокрема, проявилася ідея, що в певні проміжки часу споживачі не платитимуть, а отримуватимуть плату за використання електроенергії.


Під час карантину споживання електроенергії знизилося по всій Європі на близько 15%. Оптові ціни на електроенергію формуються щогодини на ринку на добу наперед, тож через надмірну пропозицію і слабкий попит періодично ціни опускалися нижче нуля.


Колись мінусові ціни були рідкістю. Але впродовж квітня у Великобританії це сталося 66 разів.


У вівторок, 21 квітня, ціни у Великобританії трималися на від’ємних позначках з 09:00 до 16:00. О 13-й годині вони опустилися до мінус 84 фунтів за МВт-год.

Операторам системи передачі, занепокоєним надмірним обсягом енергії в системі, часто простіше заплатити споживачам, щоб ті використали енергію, замість того, щоб зупиняти генеруючі потужності.


Споживачі, які підписали контракт з одним з постачальників електроенергії у Великій Британії на гнучкі тарифи в режимі реального часу, отримали стимул користуватися електроенергію, коли та має від'ємну ціну.


«Ви робите послугу для Національної Електромережі, – сказав Грег Джексон з компанії Octopus Energy, яка заохочує своїх споживачів використовувати більше енергії в періоди негативних цін. – Мережа все одно комусь платитиме, щоб вирішити проблему надмірного постачання. Або оператор платитиме якійсь компанії, яка збудує батареї, або генеруючим компаніям, щоб ті перестали виробляти енергію. Або ж можна заплатити в цей проміжок часу споживачам електроенергії. Це все є просто різні способи балансування мережі».


Того квітневого вівторка (21 квітня) споживачі Octopus Energy отримували близько 4 пенсів за одиницю спожитої електрики (так в оригіналі – ред.). Не надприбутки, але, можливо, передвісник того, що незабаром стане звичною реальністю.


Перехід до більш зеленого майбутнього означає, що електромережі отримуватимуть величезні потоки електроенергії з переривчастих джерел, при цьому споживання може падати. Тож є велика імовірність, що гнучке ціноутворення як інструмент застосовуватиметься у майбутньому.

«Ми отримали зараз чіткий сигнал, що епоха великих централізованих станцій базового навантаження завершилась, а джерелами енергії у майбутньому будуть ВДЕ, батареї і гнучкі потужності», – зазначає Бйорн Ульбро, віце-президент Wärtsilä Energy Business в Африці та Європі.

Тож як енергосистеми справлялися з умовами, що склалися під час COVID-19, і які, здавалося б, ще не мали настати найближчими роками?


«Значно краще, ніж я б міг передбачити. По всій Європі енергосистеми справляються надзвичайно добре. Тут досить мало ізольованих енергосистем завдяки інтерконнекторам, тому немає таких значних найвищих і найнижчих показників як у Великій Британії» – такого висновку дійшов Дейв Джонс, аналітик за напрямом електроенергетики в аналітичному центрі кліматичних змін Ember.


37 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page