top of page
  • Finnish Energy Hub

Як системи накопичення енергії можуть зарядити цілу економіку: досвід Великої Британії

Автор: Сергій Зубарєв, Директор з розвитку бізнесу

Wärtsilä Energy Business, Східна Європа


Велика Британія має амбітну мету до 2050 року зменшити викиди парникових газів до нуля і побороти кліматичні зміни. В країні стрімко зростає парк електротранспорту. А Прем’єр-міністр Борис Джонсон заявив, що заборону на продаж нових бензинових і дизельних автівок планується запровадити вже з 2035 року.


Нещодавно була укладена важлива угода між компаніями Pivot Power і компанією Wärtsilä, яка сприятиме переходу країни до вуглецевої нейтральності. На замовлення Pivot Power фінська компанія встановить 100 МВт акумуляторних систем – в Оксфорді і Кенті по 50 МВт кожна. Системи накопичення виконуватимуть одразу кілька критичних функцій. По-перше, вони підтримають масштабний розвиток інфраструктури і допоможуть розгортанню мережі зарядних станцій для електрокарів по всій країні. Накопичувачі інтегруватимуться із станціями заряджання електротранспорту, на яких буде швидко і зручно підзарядити легкові автомобілі, вантажівки і автобуси. По-друге, приєднання батарей до національної енергомережі допомагатиме в її балансуванні та інтеграції ВДЕ.


Оскільки інфраструктура для зарядки електрокарів поки розвинена недостатньо, компанія Pivot Power планує побудувати системи накопичення енергії загальною потужністю 2 ГВт на 40 майданчиках, напряму приєднуючи їх до системи розподілу електроенергії.


Дохід – зсередини


З дороги системи накопичення виглядають як звичайні вантажні контейнери.

Насправді всередині вони наповнені сучасними високотехнологічними літій-іонними батареями, роботу яких контролюють інженери з допомогою спеціального програмного забезпечення GEMS, розробленого Wärtsilä для енергосистем.


Рісто Палданіус, директор енергетичного бізнесу Wärtsilä, переконаний, що Pivot Power обрала рішення Wärtsilä значною мірою завдяки GEMS. Він пояснює, що «це операційна система на базі ПК, яка легко налаштовується для різних ситуацій використання і здатна контролювати різні потоки доходу. Така інновація відповідає вимогам сьогодення і буде вкрай необхідною у майбутньому, адже як ми бачимо у Великій Британії, та й загалом – ринкові умови постійно змінюються».


Тобто бізнес може отримувати дохід з різних операцій, таких як частотне регулювання, надання послуги резервування, а також торгівлі на оптових ринках на добу наперед і внутрішньодобовому.


Близько 40 інженерів Wärtsilä працюють з великими системами накопичення віддалено у США і здатні переналаштувати алгоритми керування, коли це необхідно. Така потреба, приміром, виникла, коли системний оператор у регіоні Пенсильванія-Нью-Джерсі-Меріленд на початку 2017 року збільшив рівень нейтральності сигналу з 15 до 30 хвилин, що поставило під загрозу фінансову ефективність низки існуючих об’єктів. Після вивчення сигналу впродовж тижня алгоритм контролю обладнання переналаштували, що дало змогу зберегти близько 80% попереднього заробітку і знизити ризики на майбутнє.


Термін служби батарей – 10-15 років. Спеціалісти Wärtsilä постійно аналізують роботу обладнання саме за допомогою GEMS з точки зору балансування між фінансовою ефективністю і довговічністю акумуляторів. «Питання ось у чому: якщо ви зароблятимете більше грошей зараз, при цьому зменшуватиметься ресурс акумулятора, це добре чи погано? Що вигдніше: інтенсивніше використовувати обладнання і отримати прибуток сьогодні, чи зберегти ресурс на майбутнє? Ось, що ми постійно аналізуємо», - підкреслив Р.Палданіус.


Як зарядити всю економіку


Перший проект в Оксфорді стосується не тільки приватних власників автомобілів, але й співпраці з владою, і роботи з муніципальним транспортом.


Адріен Лебрун, директор з проектування Pivot Power, говорить що такі значні зміни як розвиток сонячної енергетики чи систем накопичення потребують певного часу, щоб визріти, так само як свого часу мобільні телефони. Але коли це стається, зміни наростають з шаленою швидкістю.


Дійсно, є велика імовірність, що зростання числа електрокарів суттєво підтримуватиме і зростання ринку батарей. Зрештою на шляху до нульових викидів вуглецю незмінно цілі електроенергетики переключатимуться на ВДЕ. Велика Британія одна з перших показує приклад.


Автомобільний сектор не єдиний у Британії, що інвестує у чистий клімат. Медіа-компанія Sky, що володіє Sky News, в боротьбі за кліматичні зміни у лютому цього року зобов’язалася позбутися викидів вуглецю до 2030 року. Через декілька днів про мету вийти на нульові викиди CO2 не пізніше 2050 року заявив енергетичний гігант BP, для цього компанія збільшуватиме інвестиції у бізнес на невикопному паливі і стимулювати декарбонізацію ланцюга постачання. А поштовий оператор Royal Mail збільшує парк електрокарів і починає розвивати інфраструктуру для заряджання транспорту на південному сході Англії.


Коли великі компанії роблять подібні кроки і заяви, решті бізнесу і всьому суспільству легше зважитися на зміни. Крім того, коли ідеться про рішення великих корпорацій, які приносять прибуток власникам, вочевидь це має також і фінансовий сенс.


Зрештою, якщо енергетика й надалі запроваджуватиме доцільні технології у власній галузі, то спільними зусиллями енергетичний перехід видається ще трохи ближчим.

33 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page