top of page
  • Writer's pictureFinnish Energy Hub

Як отримати чисту енергію та зекономити $125 млн: досвід комунального підприємства в Каліфорнії

По всьому світу все більше міст вирішують питання енергоефективності з сучасними технологіями й вигодою для власної економіки й споживачів. Ще одне каліфорнійське місто – Глендейл – щойно затвердило план переходу до чистої енергії. Правильно підібраний склад потужностей дасть місту не тільки надійні й чисті джерела електроенергії, але й суттєву економію в платіжках місцевих підприємств і мешканців.


Місто Глендейл (Каліфорнія) офіційно відмовилося від реалізації проекту газотурбінної електростанції вартістю $500 млн, що мала замінити застарілу станцію Грейсон. У квітні 2018 року міська рада Глендейла проголосувала за призупинення проекту будівництва 262-мегаватної електростанції на майданчику Грейсон і вирішила розглянути альтернативи у сфері чистої енергетики.


Наразі комунальна енергокомпанія Glendale Water & Power (GWP) розглянула 34 пропозиції, з яких відібрала таку комбінацію, що забезпечить надійне енергопостачання і принесе економію для споживачів в обсязі $125 млн на рік. Таким чином, GWP пройшла шлях енергетичного переходу трохи більше, ніж за рік.


«Цим планом передбачається цілком новий спосіб надання мешканцям Глендейлу надійної, доступної та чистої енергії», — записано в плані розвитку GWP, ухваленому наприкінці липня цього року.

Які зміни запроваджуються і навіщо?


Головна мета проекту — заміна застарілих та неефективних блоків на теплоелектростанції (ТЕС) Грейсон, введених в експлуатацію протягом 1941-1977 рр., на сучасні ресурси.


У 2014 році, коли розпочинався процес планування, батареї не були серед економічно вигідних варіантів. Тому потребу в новій потужності замість старих блоків мала б покривати газотурбінна ТЕС з установками простого та комбінованого циклу. «Коли ми думали про надійність енергопостачання, ринок систем накопичення все ще був у зародковому стані, і все ще дуже дорогий», — зазначив Стів Зерн (Steve Zurn), генеральний директор GWP.


З часом великі батареї стали конкурентоздатними, так само як і мережі електроустановок споживачів, розташованих у домогосподарствах і на підприємствах. Остаточний склад обладнання, визначений GWP у рамках нового «Інтегрованого плану залучення ресурсів», передбачає переобладнання ТЕС Грейсон із встановленням батареї Tesla потужністю 75 МВт/300 МВт-год та двигунів швидкого пуску Wärtsilä потужністю 93 МВт.


Ще 50 МВт, які працюватимуть для задоволення потреб споживачів, складатимуться зокрема й з 12,8 МВт домашніх сонячних електростанцій і батарей, 10,5 МВт системи управління попитом Franklin Energy та 20,4 МВт енергоефективності й управління попитом від Lime Energy Services. Скорочення попиту становитиме близько 14% від майже 350 МВт-ного пікового навантаження комунального підприємства.


Інвестиції у батареї, сонячні панелі й енергоефективність надаватимуть суттєві вигоди – зниження пікового навантаження та зменшення суми в платіжках споживачів. Крім того, вони забезпечать енергопостачання за екстремальних умов, адже нові потужності зможуть підтримати енергопостачання в разі одночасної втрати місцевою мережею першого і другого за потужністю джерел електроенергії. Враховуючи небезпеку пожеж на сухих пагорбах навколо міста, така ситуація цілком імовірна.


Рішення ухвалено!


Після того, як міська рада поставила вимогу розглянути альтернативні варіанти з чистими джерелами енергії, GWP зупинила свій початковий план й оголосила конкурс на надання екологічно чистих пропозицій у 3-місячний термін. Потім був здійснений відбір рішень, який по часу співпав з розробкою нового «Інтегрованого плану залучення ресурсів».


«Ми подумали: чому б ні? Давайте спробуємо, це чудові ідеї. Зрештою, попередній план не був помилкою, просто технології стали більш досконалими. Тож варто зробити крок назад і переглянути можливі рішення», — згадує Стів Зерн про те, як ухвалювалося рішення про відмову від старого плану.

Технології Wärtsilä: рух до зеленої енергії


В остаточному варіанті плану передбачена деяка інфраструктура на викопному паливі, але вибір газопоршневих двигунів Wärtsilä тут є визначальним. Високоманеврені двигуни забезпечують ефективну інтеграцію відновлюваних джерел енергії, споживаючи мінімальну кількість природного газу.


Виробник двигунів, фінська компанія Wärtsilä, ухвалила довгострокову стратегію декарбонізації, яка передбачає використання в майбутньому синтетичного біопалива для її обладнання. Вона також придбала американську компанію Greensmith, що є інтегратором рішень з накопичення електроенергії й активно розвиває проекти акумуляції енергії як ще однієї форми гнучкої потужності.


Очікується, що GWP зможе переформатувати свої двигуни для роботи на біогазі, відновлюваному природному газі чи навіть водні, залежно від комерційної зрілості цих видів палива. Загалом 18,5 МВт-ні блоки дають змогу комунальній енергокомпанії значно точніше балансувати коливання навантаження, ніж за допомогою пусків потужних турбін. Крім того, є потенційна можливість зменшити кількість двигунів і при цьому задовольнити критерії надійності.


Обрана конфігурація ресурсів найкращим чином відповідає прагненню мешканців Каліфорнії перейти на цілком відновлювану енергію, водночас забезпечувати надійність та доступність такої енергії.


Остаточне ухвалення проекту заплановане на весну 2020 після проведення ще однієї екологічної експертизи. А вже влітку розпочнуться роботи з демонтажу старого устаткування на електростанції Грейсон.


Цей приклад енергетичної трансформації міста Глендейл демонструє силу громади, яка здатна активізуватися, вимагати і домогтися для міста найкращого рішення із забезпечення енергією.

351 views

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page